Підключення твердопаливного котла в систему опалення

Існує безліч схем підключення твердопаливного котла в систему опалення. Залежно від типу системи і котла дуже важливо правильно підібрати теплотехнічну схему монтажу. Найкраще замовляти проект системи опалення в ліцензованих організаціях, в яких спеціалісти мають великий досвід і відповідну освіту.
Почнемо з того, що монтаж твердопаливного котла дещо відрізняється від монтажу газового або електричного котла, а ефективність роботи безпосередньо залежить від правильного підключення. Це більшою мірою пов'язано з тим, що робоча температура котла коливається від 60 до 90 градусів і її важко точно регулювати, оскільки котли на твердому паливі є інертними пристроями. Найчастіше багато користувачів припускаються помилки, використовуючи такі котли на низьких температурах. Якщо температура зворотної лінії буде нижче 55 градусів, а це точка роси, з'являється багато конденсату, який починає витікати з котла. При такому режимі утворюється багато сажі на теплообміннику і димоході, що призводить до зниження ККД котла і складності у його обслуговуванні.
Ідеальна схема монтажу твердопаливного котла, це спільна його робота з баком акумулятором тепла. При правильному розрахунку все тепло максимально ефективно передається баку, який виступає в ролі великого «термоса», з якого система опалення в міру необхідності це тепло відбирає. За такої схеми твердопаливний котел знову не перегріється, і його можна використовувати практично завжди на номінальному режимі, коли ККД найбільш високий. Тобто, відбувається економія палива, конденсату і сажі утворюється значно менше.

Комфорт, передусім!

Можна розрахувати потужність котла і обсяг акумулюючого бака так, щоб однієї-двох завантажень палива було достатньо для підтримки тепла в будинку добу, двоє, троє і т.д. Слід зазначити, що при використанні бака акумулятора можна максимально комфортно регулювати температуру в будинку. Це дуже зручно.
Твердопаливний котел + акумулятор тепла – це досить дорогі системи, вони широко розповсюджені в країнах Європи.
На малюнку наведена схема обв'язки (підключення) твердопаливного котла. Саме так більшість виробників рекомендує підключати твердопаливний котел в систему опалення. Термозмішувальний клапан або Laddomat не дає охолодженій воді зворотного потоку йти в корпус котла, постійно підмішуючи її з гарячою водою падаючого потоку. Таким чином, він захищає котел від низькотемпературної корозії і теплових ударів, що значно продовжує його життя. Розширювальний бак компенсує температурні зміни об'єму води, а підривний клапан (група безпеки котла) спрацьовує у випадку, коли в системі утворюється надлишковий тиск. Клапан STS-20 подає воду з системи холодного водопостачання в охолоджуючий змійовик, коли температура води в корпусі котла починає доходити до 95 ᵒС. Ефективність роботи котла великою мірою залежить від димоходу. Це дуже важливий елемент системи і, при неправильній його установці, експлуатація твердопаливного котла може принести багато неприємностей, таких як поява конденсату та смоли в корпусі котла, утворення диму в котельні, істотне зниження ККД котла та ін.

Схема підключення твердопаливного котла